Golf-Suomi

Julkaistu: 16.12.2009 klo 10:36   Päivitetty: 16.12.2009 klo 10:37

Suomi-golf on myös innovaatioita


lahteenmaki_honkela_416.jpg

Pertti Lähteenmäki (vas.) ja Timo Honkela uppoutuneina kotimaiseen golfinnovointiin.


Teknillisellä korkeakoululla tunnusteltiin jouluisena perjantai-iltapäivänä mahdollisuuksia suomalaisen golfosaamisen maailmanvalloitukseen, kotimaisen kilpagolfin kehittämiseen ja lajin tuomiseen entistä useampien ulottuville. Paikalla oli kourallinen yleisöä ja joukko golfalan innovaattoreita. Koollekutsujana toimi johtava tutkija Timo Honkela, oppivien ja älykkäiden järjestelmien asiantuntija, tuttu myös Suomen Golflehteen kirjoittamistaan kolumneista.

Liikkeelle lähdettiin pelaajan valmistautumista, kierroksen aikaista suoritusta ja sen jälkeistä palautumista mahdollisimman hyvin tukevan yksilöllisen ravintokonseptin löytämisen tärkeydestä. Pertti Lähteenmäki kertoi Flow-juomasta ja energiahuollon vaikutuksesta niin henkiseen kuin fyysiseenkin suorituskykyyn.

Yksilöllisyys oli kantava voima myös Innotiimiin perustajiin kuuluvan Kari Helinin alustuksessa, joka käsitteli golfarin luontaisten taipumusten analysointiin kehitettyjä menetelmiä. Oli kyse siitä, kuinka itse kukin meistä ajattelee kieroksen aikana, kuinka reagoi eteen tuleviin asioihin, millaisiin asioihin kiinnittää huomiota. Myös siitä, kuinka syötettynä oppi menee parhaiten perille.

kari_helin_220.jpg
Kari Herlin.
Ihmisen yksilöllinen ja luontainen tapa reagoida erilaisiin ärsykkeisiin pohjautuu paljolti vasemman ja oikean aivopuoliskon väliseen yhteispeliin ja riippuu siitä, kumpi on hallitsevassa asemassa. Toiset meistä ovat kontrolloijia, toiset puolestaan pikemmin antaa mennä -tyyppejä. Toiset haluvat teoretisoida, toisille puolestaan käytäntö on kaikki kaikessa. Näistä peruslähtökohdista Helinin ja kumppaneiden GTA-analyysi jakaa pelaajat neljään perusryhmään: ajattelijoihin, visualisoijiin, varmistajiin ja vaistopelaajiin. Näille kullekin löytyy vielä tarkempia alakategoriota.

Kun pelaaja oppii tuntemaan ja tunnistamaan omat taipumuksensa, hän voi entistä paremmin valmistautua niin kierrokseen kuin yksittäisiin lyönteihinkin. Tieto voi myös auttaa elämään vaikkapa epäonnistumisten kanssa ja ottamaan enemmän irti onnistumisista. Ilman muuta järkeenkäypä lähestymistapa, josta niin huipulle tähtävät kuin riviharrastajatkin voivat ammentaa.

Oman pään lisäksi golfissa voidaan luonnollisesti analysoida myös svingiä eli yksilöllistä tekniikkaa. Alan uusi suomalaisinnovaatio on 4DSwing, jota sen tausta
pantzar_220.jpg
Mika Pantzar.
lla olevat tahot luonnehtivat ”oppimisen vallankumoukseksi”. Kahdeksaa videokameraa ja konenäköalgoritmeja hyödyntävä laitekokonaisuus tekee analyysinsä ottamalla 170 kuvaa sekunnissa useista eri kuvakulmista. Kun pelaajaan itseensä tai hänen käyttämiinsä välineisiin ei ole kiinnitetty minkäänlaisia antureita, varmistuu sekin, että svingi vastaa mahdollisimman hyvin todellisuutta.

Tekninen analyysi on kuitenkin vain lähtökohta siinä visiossa, jonka varassa 4DSwingin kehittänyt Base Vision Oy on hankkeeseen lähtenyt. Ydin on itse asiassa verkkopohjaisuudessa, siinä että mittaustulokset ja kameroiden ottamat kuvat ovat välittömästi jaettavissa internetissä. Näin valmentaja ja valmennettava voivat tehdä vaikkapa reaaliaikaista yhteistyötä maantieteellisestä välimatkasta riippumatta. Ja luonnollisesti internetympäristö tarjoaa jokseenkin rajattomat mahdollisuudet myös sosiaalisen median eri ulottuvuuksien hyödyntämiseen.

Mutta mikä itse asiassa on erilaisen datan ja sen varaan rakentuvan informaation suhde varsinaiseen tietoon? Miten loppujen lopuksi päästään viisauden lähteille? Tällaisia kysymyksiä heitti ilmaan eisGolfin Pekka Niva. Hänen edustamansa yritys on korvannut perinteisen lyijykynän ja tuloskortin nykyaikaisella ”älykynällä”, jonka avulla tulostiedot ovat kerättävissä ja syötettävissä vaikkapa monenlaista metatietoa tarjoavaan tietokantaan. Tietoa voidaan tällä tavoin hakea vaikkapa tietyn tasoisten pelaajien suorituksista eri reikätyypeillä, kierroksen päätösrei’illä, tietynlaisella säällä jne. Tavoitteena on mm. oppiminen erilaisten vertailujen avulla. Peuramaalla jo koekäytössä ollut laitteisto on tarkoitus virittää myös eräänlaiselle viihdeulottuvuudelle, jolloin pelin sosiaalinenkin tartuntapinta tulisi eri tavoin hyödynnetyksi.

pekka_niva_220.jpg
Pekka Niva.
Kuluttajien käyttäytymistä ja suomalaisen arjen erilaisia ”koreografioita” tutkinut Mika Pantzar paneutui omassa alustuksessaan erilaisten urheilulajien ja liikuntamuotojen evoluutioon. Esimerkkinä hänellä oli mm. pitkäjänteisen kehitystyön tuloksena syntynyt sauvakävely, jonka läpimurtoa edelsi pitkä taistelu erilaisia ennakkoluuloja vastaan. Uusi innovaatiohan perustui täysin uudenlaiseen ja harkittuun ”kävelykonseptiin”, jolle pitkään lähinnä huvittuneina naureskeltiin.

Olisiko golfissa vielä tilaa uudenlaisille konsepteille, uusille innovaatioille? Pantzarin mielestä olisi. Jos sauvakävelykin, ”Nordic Walking” löi läpi, miksei myös ”Nordic Golfille” voisi olla tilausta? Mitä jos vietäisiinkin golf rohkeasti urbaaniin luontoon, kaupunkien puistoihin ja muille viheralueille. Se toisi lajin lähemmäs kenen tahansa arkista kokemusmailmaa ja voisi olla yksi lisäimpulssi perinteistäkin golfia kohtaan tunnetun mielenkiinnon heräämiselle.

Timo Honkela kertoi omasta puistogolfharrastuksestaan, jonka hän rinnasti vaikkapa frisbeen tai petankin pelaamisen julkisella paikalla. Hänen mukaansa kukaan ei ole milloinkaan tullut esittämään paheksuntaansa. Korkeintaan joku lajia pitempään harrastanut saattoi alkuaikoina tulla antamaan muutaman hyvää tarkoittavan neuvon.

Maailmaa suomalaisinnovaatioilla ei välttämättä joulukuisen pelinavauksen jälkeen vielä yhteisvoimin valloiteta. Kytkin eri tahojen väliselle yhteydenpidolle on kuitenkin nyt nostettu. Synergiaetuja etenkin markkinoinnillisesti on runsaastikin löydettävissä.

Ehkä kannattaisi myös tutkia tarkemmin Timo Honkelan ilmaan heittämää ajatusta siitä, että urheilulle raivattaisiin tilaa osana uuden Aalto-yliopiston opiskelijoiden uraa. Huippua lähellä olevien ja sille tähtäävien urheilijoiden avustuksella valmennukseen liittyvää tietotaitoa ja erilaisia urheiluun liittyviä innovaatioita voitaisiin tehokkaasti kehittää.


Janne Tarmio



GOLF-SUOMI kokoaa joka viikko yhteen pakettiin golfaavan Suomen uutiset ja tapahtumat. Oman seurasi/kenttäsi kuulumiset voit ilmoittaa osoitteeseen toimitus(ät)golf.fi.
Golf-Suomi päiväteemana keskiviikkoisin
Lisää seurauutisia
GOLF-SUOMI Golflehden digiarkistossa


Tuoreimmat uutiset

8.9.2010 klo 17:07
Kisaviikko FT 6 Vuosaaressa - Ilonen Hollannissa - ET-karsintaa Itävallassa - Ruuttila taas tulessa Ruotsissa - PGA Tourilla tehdään viimeistä karsintaa - CT:lla suurpotti Kazakhstanissa - LET Ranskassa, Blomqvist LPGA Tourilla

8.9.2010 klo 16:59
Uutiset - Konnus Golf Päätöskisa/ystäväkilpaiku

8.9.2010 klo 15:40
Uutiset - Rauma Golf Fore! Junioreiden Kisa 12.9.2010

7.9.2010 klo 20:16
PGA Tour (USA) Pavinin villit kortit Cinkille, Johnsonille, Woodsille ja Fowlerille

7.9.2010 klo 16:04
Seniorit Seniorit mittelivät EM-kisoissa ja aluetourilla

7.9.2010 klo 14:29
Uutiset - Tarinagolf Golfliitto muisti Pekka Konttista.

6.9.2010 klo 21:06
Mid Golf Tour Mika Piltz voitti Golf Center Mid Tourin Espoon osakilpailun

6.9.2010 klo 21:06
Liitto SGL Trophyn finalistit ratkottiin Aulangolla

6.9.2010 klo 20:47
Uutiset - Tarinagolf Late nousi toisen päivän hienolla pelillä (-2) FJT-finaalin viidenneksi

6.9.2010 klo 9:54
Uutiset - Arctic Golf Finland Kauden päättäjäisjuhla ja palkintojenjako PE 1.10.2010

6.9.2010 klo 9:51
Uutiset - Arctic Golf Finland Iltaohjelmaa kauden päätöskisan jälkeen 11.9.2010, ilmottaudu heti!

6.9.2010 klo 9:17
Koulutus Tulevat golfohjaajan peruskurssit

5.9.2010 klo 13:31
Uutiset - Tarinagolf Maire Häyhä senior-aluetourin voittoon

4.9.2010 klo 9:09
Uutiset - Tarinagolf Marika ylivoimaiseen voittoon FT:llä

3.9.2010 klo 22:36
Kisaviikko Hoffman vei FedEx Cupin 2. play-offsin - Ruuttila jälleen voittoon Ruotsissa - Ilonen kiri 9. tilalle Sveitsissä - Mäkitalo 10:s CT:llä - LET-naiset Itävallassa

3.9.2010 klo 18:59
Uutiset - Ähtärin Golf Golfopetusta rangella

3.9.2010 klo 18:03
Finnish Tour FT 5: Perttilä kiri kauden toiseen voittoonsa, Voss ylivoimainen naisten ykkönen

3.9.2010 klo 15:48
Uutiset - Konnus Golf Kenttämme uudistuu

2.9.2010 klo 17:01
Team Finland Suomen MM-joukkueet valittu

1.9.2010 klo 16:30
Liitto TYÖRYHMÄT ESITTÄVÄT MUUTOKSIA LIITON HALLINTOON JA SITOUTUMATTOMAAN PELAAMISEEN