Golf-Suomi

Julkaistu: 1.4.2009 klo 10:37   Päivitetty: 1.4.2009 klo 11:48

Haukiputaalle täysimittainen golfhalli - Verouudistus: tasoitus veroprosentiksi!


Haukiputaalle täysimittainen golfhalli
090401_haukipudas_220.jpg
Pitkään sitä ehdittiin jo odotella, mutta nyt suurhanke on viimein toteutumassa - Suomen ensimmäinen pelaamisen mahdollistava sisägolfhalli valmistuu vuoden 2011 syyskuussa Haukiputaalle. Eikä tällä kertaa puhuta mistään talkoilla pystytettävästä kuplahallista, vaan kautta aikojen suurimmasta yksityisestä rakennushankkeesta Suomessa.

Vanhan hiilikaivoksen ylle rakennettava halli tulee olemaan kooltaan kolossaalliset 12 hehtaaria. Työnimeä Jussi-Halli kantavan rakennuksen pisin sivu on 520 metriä ja leveimmälle kohdalle mittaa kertyy lähes 300 metriä. Hallin korkein harjanne kohoaa kaivoksen pohjalta mitattuna peräti 73 metriin. Halliin rakennetaan täysimittainen 9-reikäinen golfkenttä (par 35) sekä laaja harjoitusaluekeskus. Reikien pituudet keinonurmipäällysteen saavalla kentällä vaihtelevat 90 metristä 440 metriin. Neljä rei'istä kulkee osin maan alla vanhan hiilikaivoksen luolastossa.

Hankkeen takana on Haukiputaalla viisi vuotta asunut venäläinen liikemies, joka ei toistaiseksi halua nimeään julkisuuteen. Toisen käden tietojen mukaan hän on kuitenkin luonut mittavan omaisuutensa huonekalubisneksillä Pietarin alueella. Medialle lähettämässään lehdistötiedotteessa liikemies toteaa taloustaantuman viime kädessä mahdollistaneen suuruudenhullultakin kuulostavan hankkeen.

"Ilman lamaa hallin rakentaminen ei olisi mitenkään ollut mahdollista. Lama on vetänyt rakennuskustannukset historiallisen alas ja raivannut samalla tilaa elämysmarkkinoille. Jos kassa vain on kunnossa, kuten meillä, ovat vallitsevat talouden olosuhteet ihanteelliset suurtenkin unelmien toteuttamiseen", liikemies toteaa ja arvioi hankkeen kokonaiskustannusten nousevan noin 270 miljoonaan euroon.

Vaikeat ajat saavat mitä ilmeisimmin villeimmät visiönäärit liikkeelle - erityisesti Pohjois-Pohjanmaalla - sillä liikemies Toivo Sukari kertoi jokin aika sitten suunnittelevansa Haukiputaan naapurikuntaan Kiiminkiin nousevan Idea Parkin yhteyteen Titanic-laivan aidonkokoista kopiota. Jussi-Hallin taustavoimat myöntävätkin, että elämyskeskusten välinen kilpailuasetelma olisi heidän kannaltaan herkullinen.

"Toivon vilpittömästi, että Sukarin Titanic-hanke toteutuu. Vain puolen tunnin ajomatkan päähän nouseva Jussi-Halli olisi sille todellinen happotesti. Eikä meidänkään palvelutarjontamme pelkästään golfin varaan tule rakentumaan. Lääniä on sen verran, että katon alle mahtuu hieman muutakin", liikemies toteaa salaperäisesti.

Jussi-Hallin massiivisten kantopalkkien ja hiiliteräselementtien valmistus on jo aloitettu Kiinan Quangzhoussa ja maansiirtotyöt aloitetaan hiilikaivoksessa lähiviikkoina. Hallin pystytysurakka alkaa arvion mukaan ensi lokakuussa ja Haukiputaalla koko rakennusprojekti työllistää vuodeksi yli 700 henkilöä.

Kaleva siirtää Sukarin Titanicin Haukiputaalle ja golfväylät Idea Parkiin


090401_tuloskortit_416.jpg

Verouudistus aiheuttanee melkoisen tuloskorttirumban golfklubeilla.

Hallituksen uusi verouudistus - tasoitus veroprosentiksi!
Hallituksen mielikuvitus lamalääkityksen kehittämisessä ei näytä ehtyvän. Pidempään harrastaneet golfarit lienevät kuitenkin uusimmasta ideasta enemmän kuin mielissään, sillä hallituksessa kaavaillaan tiettävästi verouudistusta, jossa golfia harrastavien kansalaisten veroprosentti olisi jatkossa lukuarvoltaan sama kuin heidän golftasoituksensa.

Idean alkuperäinen isä on jazzrumpali ja ex-kansanedustaja Reino "Reiska" Laine, joka kehitteli ajatusta kansanedustajakaudellaan eduskunnan golfkerhossa kollegoidensa kanssa 90-luvun lopulla. Pitkään muhinut idea nousi uudelleen ajankohtaiseksi, kun huomattiin, että toteutuessaan sillä voisi olla myös mittavia kansanterveydellisiä vaikutuksia. Golf.fi sai käsiinsä hallituksen sisäisen muistion, jossa todetaan mm. seuraavaa:

"Tuloveroprosentin ja golftasoituksen rinnastamisen mahdollisuudet ja ratkaisun kannustusvaikutukset on syytä tutkia huolellisesti. Golfin harrastamisella on kiistämättömiä terveysvaikutuksia, joiden kautta menetetys verotulot saadaan pitkällä aikavälillä moninkertaisina takaisin.
On selvää, että päätös koskisi vain noin 110 000 palkansaajaa, mutta ketään ei toisaalta suljettaisi ratkaisun ulkopuolelle. Historiallisen syvän taantuman keskellä hallituksen tulee tarttua radikaaleimpiinkin ratkaisumalleihin, vaikka ne eivät lähtökohtaisesti olisikaan täysin tasa-arvoisia. Verouudistuksen toteutuessa tulee kuitenkin huolehtia, että valtiovalta tukee golfharrastusta myös muilla tavoin ja tekee golfin aloittamisen kaikille mahdolliseksi tulotasosta riippumatta."

Verouudistus pitäisi golf.fi:n saaman tiedon mukaan sisällään kaikille, myös golfia jo pidempään harrastaneille, pakollisen tasokokeen, jolla tasoitusten oikea taso tarkistettaisiin. Tasoituksilla 37-54 pelaavien veroprosentiksi tulisi verouudistuksen astuessa voimaan 36 %. Mikäli tasoitusta ei kuitenkaan kolmen vuoden kuluessa saisi pudotettua vähintään tasoitusryhmään 5 (tasoitus 36,0 tai alle), veroprosentti nousisi tasoituksen osoittamiin lukemiin.

Verouudistuksen myötä kaikille golfin harrastajille tulisi pakolliseksi palauttaa kauden aikana vähintään kahdeksan ja kesäkuukausien aikana vähintään kaksi tasoitukseen vaikuttavaa tuloskorttia.

Hallitus odottaa asiasta parhaillaan eduskunnan golfkerhon lausuntoa, jonka jälkeen verouudistus siirtyy virkamiesvalmisteluun.


Jere Jaakkola

GOLF-SUOMI kokoaa joka viikko yhteen pakettiin golfaavan Suomen uutiset ja tapahtumat. Oman seurasi/kenttäsi kuulumiset voit ilmoittaa osoitteeseen janne.knuuti(ät)golf.fi.
Golf-Suomi päiväteemana keskiviikkoisin
Lisää seurauutisia
GOLF-SUOMI Golflehden digiarkistossa




Tuoreimmat uutiset

2.9.2010 klo 17:01
Team Finland Suomen MM-joukkueet valittu

1.9.2010 klo 16:37
Kisaviikko Finnish Tour Keimolassa - Ilonen tekee paluun Sveitsissä - Kakko, Mäkitalo, Ahokas CT:llä - FedEx Cupin 2. play-off - LET-naiset Itävallassa

1.9.2010 klo 16:30
Liitto TYÖRYHMÄT ESITTÄVÄT MUUTOKSIA LIITON HALLINTOON JA SITOUTUMATTOMAAN PELAAMISEEN

31.8.2010 klo 19:08
Uutiset - Ruka Golf Ruska tarjous

31.8.2010 klo 15:33
Nuorisogolf Aluetourin finaali pelattiin Porissa

31.8.2010 klo 14:38
Golf-Suomi 26 Turun ja Tukholman alueen golfkenttää matkailuyhteistyöhön

31.8.2010 klo 13:57
Uutiset - Arctic Golf Finland ArG:n naisten jäsenilta Konttisella 29.10.2010

31.8.2010 klo 13:31
Liitto Golfliiton liikuttava kuntokampanja 2010 - rekisteröi tuloksesi nyt!

31.8.2010 klo 13:04
Uutiset - Ruka Golf Ritva Välimaa teki holarin

30.8.2010 klo 14:38
Uutiset - Meri-Lapin Golfklubi ry Syyskuun aukioloajat ja hinnat

30.8.2010 klo 12:03
College Golf Uihlein US Amateurin voittoon

30.8.2010 klo 10:44
Kisaviikko Matt Kuchar FedEx Cupin kärkeen - Euroopan RC-joukkue sai sinettinsä - Finnair Masters Talissa - Mäkitalo parhaaseensa CT:lla - Mommo venyi Ruotsissa

29.8.2010 klo 21:32
European Tour Edoardo Molinari sensaatiovoitolla Ryder Cupiin, Harringtonille ja Donaldille myös villi kortti

29.8.2010 klo 19:57
Mid Golf Tour Mid Suomi - Ruotsi Maaottelut pelattiin Pickalassa

29.8.2010 klo 18:59
Uutiset - Tarinagolf Late nappasi voiton Aluetour finaalissa Porissa!

29.8.2010 klo 17:29
Uutiset - Konnus Golf Foto Oksman Open 30-vuotis juhlakilpaili

29.8.2010 klo 14:53
Uutiset - Uudenkaupungin Golfklubi Klubin aukioloajat

29.8.2010 klo 14:32
Uutiset - Ruka Golf Klubin aukioloajat muuttuu 30.8.2010 alkaen

28.8.2010 klo 8:34
Uutiset - Rauma Golf Klubin aukioloajat 30.8.2010 lähtien!

27.8.2010 klo 15:19
Uutiset - Meri-Lapin Golfklubi ry MLGK:n syysretki